Rozwój osobisty – jak zacząć?

Witam wszystkich nowych czytelników!

Jak widać jest nas coraz więcej. Dlatego będę starał się o lepszą jakość wpisów. Aktualnie umieszczam tylko jeden wpis w tygodniu. Niestety, ale przedostatni semestr magisterki jest dla mnie najcięższy. Jeszcze z 2-3 tygodnie i będę umieszczał więcej wpisów a naprawdę mam o czym pisać.

Wpis jest długi i wymaga przemyślenia, jeżeli potrzebujesz czasu to sobie go daj, nigdzie się nie śpiesz. Niniejszy wpis może podważyć sposób nauki wielu trenerów rozwoju osobistego. Jeżeli jesteś jednym z nich to się nie obrażaj, tylko pokaż mi że jest inaczej. A teraz bez zbędnego gadania czas start!

Rozwój osobisty?

Czym jest ten cały rozwój osobisty? Ostatnio znalazłem następującą definicję:


Rozwój osobisty to zbiór metod i informacji, możliwych do indywidualnego stosowania i służących usprawnieniu jakości ludzkiego życia w różnych jego obszarach, m.in. społecznym, zawodowym, poznawczym i emocjonalnym.

Czy zgadzam się z tą definicją? Oczywiście, że tak. Niektórzy z was mogą zapytać mnie – No dobrze, ale jeżeli nie znam metod potrzebnych do rozwoju to nie będę mógł się rozwijać? Oczywiście, że możesz. Metody pomocne w rozwoju mają tylko naprowadzić Cię na twój własny tor, ale możesz sam odnaleźć ten tor i różne głupoty w książkach nie będą Ci potrzebne. Czasami jednak te głupoty sprawdzają się w życiu i pomagają w przeskoczeniu muru który jest w naszym życiu.

Jeżeli miałbym sam zdefiniować rozwój osobisty to zdefiniowałbym go tak:

Rozwój osobisty to proces polegający na codziennym stawaniu się lepszym człowiekiem, człowiekiem z którego jesteśmy zadowoleni.

W mojej definicji nie trzeba znać żadnych metod. Tylko ty i twoja chęć.

Co pomoże Ci w rozwoju osobisty?

Pomocne może okazać się NLP. Trenerzy rozwoju osobistego nie mówią całej prawdy na swoich wykładach, bądź płatnych spotkaniach. Powiedzą Ci coś czego nigdy nie słyszałeś, dadzą Ci ćwiczenia, ale nie powiedzą skąd to wiedzą. Wychodząc z takiego spotkania myślisz, że to jego własna metoda, opracowana na podstawie doświadczeń. To niestety jest nieprawda. Większość z nich zaczęła od psychologii i od NLP. Często piszą książki o rozwoju osobistym – uwaga – na podstawie książek o NLP. Czyli ich książki to po prostu kopiowanie metod które są opisane w NLP. Nie będę generalizował, zapewne nie wszyscy trenerzy tak robią, ale robi tak na pewno większość z nich.

Czym jest NLP?

Jest to programowanie neurolingwistyczne o którym już pisałem, dlatego jeżeli pragniesz dowiedzieć się więcej to poniżej wstawiam link z wpisem na moim blogu.

Co wybrać, aby dowiedzieć się czegoś o NLP?

Zdecydowanie książkę. Jest ich naprawdę wiele, niektóre napisane dla profesjonalistów, a niektóre dla kompletnie początkujących. Co musisz wyciągnąć z programowania neurolingwistycznego? To czego pragniesz. Zmiana przekonań? Nie ma sprawy. Zmiana emocji? Nie ma sprawy. Zapomnienie o byłej/byłym? Nie ma sprawy. Jaka książka o NLP jest według mnie najlepsza? Mam ich parę, ale zdecydowanie polecam poniższą pozycję. Jest tam masa ćwiczeń. Przede wszystkim książka nie wydaje się być pisana ciągiem. To powoduje, że czyta się ją bardzo chętnie. Nie jest droga, na niektórych stronach można kupić ją nawet za 25 złotych.

Jaka jest prawda o trenerach rozwoju osobistego?

Na początku warto powiedzieć, że nie chcę tu generalizować. Ale zdecydowana większość trenerów osobistych to niestety kłamcy i ludzie którzy kompletnie nic nie przeżyli. To ludzie którzy mają Cię naprowadzić na to czego pragniesz. Przejdź się kiedyś na taki wykład z wiedzą która znajduje się w powyżej opisanej książce. Często jest to żenada. Ludzie chłoną wiedzę, która znajduje się w książce za 25 złotych. A jak wiele muszą płacić za kurs rozwoju? Właśnie znalazłem ceny jednego trenera rozwoju, który za szkolenie zarządzania czasem i zadaniami w praktyce chce 1497 złotych i to za 3 dni (nie chcę dawać mu darmowej reklamy, dlatego nie podam linka).

Ciekawe jest to, że idąc na szkolenie często zauważasz, że taki trener ma opowieść (niby popartą doświadczeniem) do dosłownie każdego tematu z szkolenia. Facet ma przykładowo 28 lat. Albo dużo przeżył, albo po prostu kłamie. Kłamie? Ale przecież to niedopuszczalne! Ja przecież za to płacę?! Tak, tak właśnie robią niektórzy, bądź większość trenerów rozwoju (nie chce generalizować). Idąc dalej ma on w miesiącu 5 szkoleń o różnych tematach i na każdym ma inne opowieści. Czy nie jest to dziwne? Zastanów się ile jest to opowieści w skali roku.

Jak ja zacząłem swoją drogę z rozwojem?

Mając 16 lat zacząłem interesować się relacjami damsko-męskimi. Mając 18 lat zacząłem dawać rady na ten temat na wielu forach. I tak mając 18 lat postanowiłem się rozwijać. Rozwój osobisty był w moim życiu od zawsze, ale nigdy o nim nie czytałem. Zacząłem chłonąć wiedzę trenerów rozwoju osobistego na youtubie. Mając 19 lat poszedłem do empika, aby kupić jakąś książce mojej ówczesnej kobiecie. Zauważyłem wcześniej wspomnianą książkę. Przeczytałem opis z tyłu książki. Postanowiłem ją kupić. Czytając ją zacząłem rozumieć jak wielkiego kopa w twarz dał mi każdy z trenerów mojego ukochanego rozwoju osobistego. KAŻDY Z NICH, powtarzam KAŻDY mówił o tym co znajduje się w tej książce. Czułem jakbym stracił ten czas, ale się nie łamałem i brnąłem dalej. Od tego czasu oglądam trenerów po to, aby sprawdzić czy jakikolwiek ma coś ciekawego do powiedzenia. Parę razy zdarzyło się, że kilku trenerów zaskoczyło mnie pozytywne, ale tylko po to aby w następnym tygodniu znów pisać/mówić o rzeczach z książek o NLP. Przez tyle lat w końcu zrozumiałem jak zacząć swoją drogę z rozwojem osobistym.

No to w końcu, jak zacząć tą drogę?

Najlepszym sposobem jest kupienie jakiejkolwiek książki o NLP, ale jeżeli nie chcesz to czytaj dalej moją odpowiedź.

Rozwój osobisty jest po to, aby stać się lepszą wersją siebie. Nie musisz mówić, że twoje życie jest najlepsze, bo zawsze da się je polepszyć. Pytanie brzmi: Czy chcesz? Jeżeli chcesz to musisz zadać sobie pytanie czego chcesz w życiu, co jest dla Ciebie najważniejsze, bądź co chciałbyś/chciałabyś mieć w najbliższej przyszłości. Podstawą rozwoju jest plan, ma on mieć punkty przez które musisz przejść aby dojść do celu. Jeżeli celem jest zdobycie miliona dolarów, to punktów na twoim planie będzie zdecydowanie więcej niż w przypadku kupienia telewizora. Następnie jest zmiana przekonań. Musisz zmienić swoje przekonanie, często jest to przekonanie innych ludzi którym Cię zarazili.

Nie zrobisz tego.

Nie dasz rady.

To dla Ciebie za dużo.

Daj sobie spokój.

Nigdy nie podcinam skrzydeł ludziom.

Kocham patrzeć jak się rozwijają. Im więcej takich ludzi mnie otacza, tym więcej będę mógł się nauczyć. To powoduje nieograniczoną możliwość rozwoju. Jeżeli 10 osób z mojego otoczenia się rozwija, każdemu kibicuje i nie podcinam skrzydeł to każdy z nich ma 10 różnych poglądów na 10 różnych tematów. Każdy z nich ma jakieś wartościowe informacje. Każdy z nich jest wartościowy.

Wracając do tematu. Proces zmiany przekonań jest trudny, ale możliwy. Abyś nie musiał(a) czytać mojego wpisu na temat przekonań, główną informację wstawię tu.

  1. Zastanów się dlaczego masz takie przekonanie.
  2. Przemyśl co budzi twoje wątpliwości. Czemu to przekonanie wydaje się złe?
  3. Zapytaj siebie, jakim przekonaniem chciałbyś/chciałabyś zastąpić stare. Upewnij się, że jest wyrażone w sposób pozytywny i że jest coś, czego pragniesz, a nie coś, co już osiągnąłeś. Zanim przejdziesz dalej, zastanów się nad konsekwencjami nowego przekonania. Czy jest dobre dla Ciebie i innych?
  4. Zastanów się jak wyglądałoby twoje życie z nowymi przekonaniami. Zamknij oczy. Najpierw przywołaj stare przekonanie i zobacz jak wyglądało twoje życie, następnie zastanów się jak wyglądałoby twoje życie z nowym przekonaniem. Jeżeli nowe przekonanie jest ciekawsze, będziesz czuł/a się z nim lepiej niż ze starym to…
  5. Przejdź do zmiany. Na początku będzie ciężko, ale po pewnym czasie zauważysz różnicę, zrozumiesz, że była to dobra decyzja, mało tego stajesz się bardziej spokojną osobą i przyciągasz więcej ludzi
Co po rozpisaniu planu i zmianie przekonań?

Przechodzisz do działania i to jest wielka tajemnica rozwoju osobistego. Jest wiele metod rozwoju, ja przedstawiłem jedną i to skróconą. Mogę śmiało powiedzieć, że to na mnie działa.

Po co jest ten wpis?

Wpis jest po to, aby każda osoba czytająca ten wpis wiedziała, że nie potrzebuje pomocy trenera rozwoju, że z wszystkim może poradzić sobie sama. Kiedyś nie było trenerów rozwoju osobistego, ludzie rozwijali się w wielu naukach, w wielu aspektach bo tego pragnęli. Niektórzy dosłownie uzależnili się od rozwijania siebie. Czy da się uzależnić od rozwoju osobistego? Zdecydowanie tak. Jeżeli zaczniesz dostrzegać piękno całego świata i tego jak wiele rzeczy możesz odkryć to możesz wpaść w pułapkę. Zaczniesz rozwijać się w bardzo wielu tematach, ale w żadnym nie będziesz miał/miała konkretnej wiedzy.

I tego wam wszystkim życzę, abyście potrafili znaleźć we wszystkim umiar i czerpali z tego radość. 🙂