Jak być szanowanym i lubianym?

Witam wszystkich nowych czytelników!

Dziś dość ciekawy temat, a mianowicie, jak być szanowanym i lubianym? Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Dlaczego szanujecie niektórych ludzi, bądź ich lubicie? Dziś odpowiem wam na te pytania w tym wpisie, zaczynamy!

Jakich ludzi szanujemy?

Zastanówcie się jakich ludzi szanujemy. Pierwszą grupą ludzi których szanujemy to ludzie o dużych osiągnięciach. Takich ludzi szanujemy ze względu na to co zrobili w życiu, dzięki temu wpływają na nas motywacyjnie. Drugą grupą są ludzie, którzy w jakiś sposób nas uratowali, może to być nałóg czy też bezpośrednie uratowanie życia. Wiadomym jest, że grup ludzi których szanujemy jest masa.

Co łączy te wszystkie grupy?

Pieniądze? Nie. Dobroć? Nie. To co? Każda osoba, którą szanujemy ma swoje przekonania, zauważcie, że zazwyczaj osoby szanowane i lubiane dają dojść do słowa innym osobom. Otóż to, to co ich łączy to silne wartości i przekonania, mało tego są to wartości i przekonania które powodują u innych chęć poznania tej osoby.

Przykład?

Jeden z moich znajomych niedawno miał ciekawą sytuację. Kobieta jego kolegi chciała pójść z nim do łóżka po wspólnej imprezie. Mój znajomy zamiast wykorzystać sytuacje nagrał tą kobietę i puścił nagranie swojemu koledze. Ten sam powiedział, że go szanuje i że jest jego prawdziwym przyjacielem. Rozumiecie?

Moje przekonania.

Niedawno zrozumiałem, że wiele moich przekonań dosłownie mi nie pasuje. Jednym z nich było negatywne nastawienie do gejów. Zawsze miałem uraz do gejów nie wiadomo skąd, nie miałem sensownych argumentów na to aby ich nie lubić. Przecież nie widuje ich codziennie, tylko góra raz na pół roku. Postanowiłem, że to przekonanie należy wyeliminować i ukrócić. Udało mi się to. Teraz definiuje homoseksualistów na równi z heteroseksualistami. Nadal twierdzę, że pary takie nie powinny mieć dzieci, ale to już inna kwestia i na to mam masę rzeczowych argumentów, które poprze każdy psycholog.

Drugim istotnym przekonaniem było to, że za bardzo brałem do siebie to co mówią inni. Zamiast ich wysłuchać, to od razu „atakowałem” ich ponieważ nie zgadzali się z moimi przekonaniami. Teraz z tym walczę i staram się zawsze słuchać innych, a jeżeli ktoś zasługuje na coś bardziej niż ja, to nie zazdroszczę mu, tylko mówię, że faktycznie na to zasługuje.

A tu genialny film, który również pokazuje, że przekonania to tylko ograniczenia.

Jak być szanowanym i lubianym?

Mieć wartości i przekonania, które inspirują, a nie odpychają. Najważniejszym przekonaniem jakie musicie zmienić to „Jestem mądrzejszy/a od wszystkich”. Częste przekonanie, które i mnie dotknęło. Staracie się walczyć o swoje racje, kompletnie nie zgadzacie się z innymi.

Jak postąpiłaby szanowana i lubiana osoba?

Wysłuchałaby, powiedziałaby co sądzi o argumentach drugiej strony. Weszłaby w ciekawą polemikę, a nie z góry zakładała, że ktoś nie ma racji i że racja jest tylko po jego stronie. Tak, właśnie. Aby być szanowanym i lubianym, wystarczy być otwartym. Nie dyskwalifikować kogoś bo jest gruby, bo ma zeza, bo nie ma pieniędzy. To, że nie podoba Ci się gruba osoba nie znaczy, że nie może być osobom która wiele Cię nauczy! Nie ograniczajcie się, wypleńcie przekonania które tylko was ograniczają i powodują, że nie jesteście osobami które warto polubić.

Co zrobić gdy ktoś próbuje was ośmieszyć?

Zdystansujcie się, śmiejcie się razem z nim. Jeżeli zmienicie przekonania to już nie dotknie was, to co mówią inni nieznajomi. Bo wiecie, że nic o was nie wiedzą i mogą tylko gdybać.

Jak zmienić swoje przekonania?

Doszliśmy do tego, że aby być szanowanym i lubianym należy być otwartym. A to jest zależne od naszych przekonań. Teraz przedstawię wam technikę wzorca zmian przekonań z NLP, będzie to moja okrojona wersja, która działa na mnie.

  1. Zastanów się dlaczego masz takie przekonanie.
  2. Przemyśl co budzi twoje wątpliwości. Czemu to przekonanie wydaje się złe?
  3. Zapytaj siebie, jakim przekonaniem chciałbyś/chciałabyś zastąpić stare. Upewnij się, że jest wyrażone w sposób pozytywny i że jest coś, czego pragniesz, a nie coś, co już osiągnąłeś. Zanim przejdziesz dalej, zastanów się nad konsekwencjami nowego przekonania. Czy jest dobre dla Ciebie i innych?
  4. Zastanów się jak wyglądałoby twoje życie z nowymi przekonaniami. Zamknij oczy. Najpierw przywołaj stare przekonanie i zobacz jak wyglądało twoje życie, następnie zastanów się jak wyglądałoby twoje życie z nowym przekonaniem. Jeżeli nowe przekonanie jest ciekawsze, będziesz czuł/a się z nim lepiej niż ze starym to…
  5. Przejdź do zmiany. Na początku będzie ciężko, ale po pewnym czasie zauważysz różnicę, zrozumiesz, że była to dobra decyzja, mało tego stajesz się bardziej spokojną osobą i przyciągasz więcej ludzi!

Powyżej przedstawiłem wam okrojoną wersję 10 kroków techniki wzorca zmian przekonań. Według mnie pozostałe kroki nie są istotne przy naszych przekonaniach. Są one ściśle związane z NLP.

Pamiętajcie, że większość waszych przekonań tylko was ogranicza. To one pozostawiają w was wątpliwości.

Życzę wam, abyście dzięki swoim przekonaniom przyciągali ludzi, którzy będą was szanować za to jacy jesteście 😉